امروز: پنجشنبه 28 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

استفاده از فشارهای بالای هیدرو استاتیک بر روی مخمر و درصنایع غذایی

استفاده از فشارهای بالای هیدرو استاتیک بر روی مخمر و درصنایع غذایی دسته: صنایع غذایی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 2560 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 66

فشار هیدرو استاتیک مخمر صنایع غذایی تولید فشار بالا

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید


اثر فشار ایزو استاتیك بالا برفعالیتهای متابولیكی و ریخت شناسی مخمر
(Saccharomyces cerevisiae)

چكیده
استفاده از فشار ایزو استاتیك بالا در تحقیقات بیولوژیك و مواد غذائی در دهه اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته است. 
در این پژوهش به منظور بررسی اثر فشار ایزو استاتیك بر فعالیت متابولیكی مخمر ابتدا سویه خالص تجارتی مخمرSaccharomyces cerevisiae را به مدت 5،10و 15 دقیقه تحت فشارهای150,125,100,75,50 مگاپاسكال قرار داده و یك نمونه نیز به عنوان شاهد و بدون اعمال فشار نگهداریگردید .
كلیه نمونه ها پس از  24 ساعت نگهداری در 4°C  از نظر تعداد پرگنه در واحد حجم (CFU)  فعالیت آنزیمی وتغییرات ریخت شناسی ،  مورد ارزیابی قرار گرفتند نتایج پس از تجزیه و تحلیل آماری نشان داد كه فشار50 MPa هیچ تأ ثیری بر مخمر نداشته اما فعالیت آنزیمی مخمر تحت اثر فشار های 75 و 100 مگاپاسكال در مدت 10 و 15 دقیقه اعمال فشار به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد . با اینحال تصاویر میكرو گراف الكترونی به روشاسكن میكروسكوپ الكترونی(SEM) حاكی از تغییرات شدید سلول تحت اثر فشار 100 MPa  علیرغم افزایشفعالیت مخمر می باشد.
میزان فعالیت آنزیمی مخمر تحت اثر اعمال فشارهای 125 و 150 مگاپاسكال كاهش یافته و تعداد پرگنه در واحدحجم به اندازه حداقل یك چرخه لگاریتمی كاهش نشان می دهد كه این اثرات می تواند ناشی از تغییرات شدید ساختمان
سلول مخمر تحت اثر اعمال فشارهای 125, 100 و 150 مگاپاسكال باشد . هم چنین بررسی ریخت شناسیسلولی مخمر پس از یك ماه نگهداری در4°C  نشان داد كه كلیه نمو نه های تیمار شده با فشار تجزیه شده و ازبینرفته اند.

مقدمه

استفاده از فرآیند فشار بالا یك امكان بالقوه برای فرآوری و نگهداری موادغذایی به شمار می آید. این فرآیند قادر بهغیرفعال ساختن میكرواورگانیزمها و آنزیمها بوده و بكارگیری این فناوری در صنایع غذایی نیازمند شناخت سازوكار و
سینتیك فشار در تخریب و نابودی و یا غیرفعال كردن میكرواورگانیزمها، آنزیمها و پروتئینها می باشدواولینگزارشها در مورد تأثیر فشار ایزواستاتیك بر میكروارگانیزمها توسط Cretes در سال 1883 منتشر گردید. اوباكتریهای زنده ای را در عمق5100  متری دریا مشاهده نمودار [ 3] همچنین اثر استفاده از فشار بالا براینگهداری شیر توسط Hit  و همكاران در دانشگاه ویرجینای غربی مورد بررسی قرار گرفت .
اصولا سلولهای رویشی مخمرها وكپك ها نسبت به فشار حساس هستند و در فشارهای 300 - 600 مگاپاسكالغیرفعال می شوند .اما باكتریها نسبت به فشار بسیار مقاوم بوده و غیر فعال نمودن آنها نیازمند اعمال فشارهای بالاتر
است . مقاومت باكتریها در مقابل فشار متفاوت است .
شكلهای گرد یا كوكسی نسبت به شكلهای، باسیل یاكشیده و نیز باكتری های گرم مثبت نسبت به باكتر یهای گرم منفیمقاومترند . علاوه بر این ثابت شده است كه هاگهای باكتریها مقاوم ترین اشكال میكروبی نسبت به فشار به شمار میآیند .
و..............
فایل پاورپوینت 66 اسلاید

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

برچسب ها : فشار هیدرو استاتیک , مخمر , صنایع غذایی , تولید فشار بالا

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر