امروز: سه شنبه 12 فروردین 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق چای

تحقیق چای دسته: صنایع غذایی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 110 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 103

چای ترکیبات شیمیایی چای مناطق چایخیز جهان خشک کردن چای آفات و بیماری‌های مهم چای

قیمت فایل فقط 17,600 تومان

خرید


فصل اول :مشخصات كلی چای

فصل دوم :مناطق چایخیز جهان

فصل سوم: تاریخ چای

فصل چهارم: روش كشت چای

فصل پنجم :پلاس

فصل ششم :مالش

فصل هفتم تخمیر (اكسیداسیون)

فصل هشتم :خشك كردن چای

فصل نهم :كارخانجات چای در ایران

فصل دهم :اطلاعات آمار و بازرگانی چای

فصل یازدهم :آفات و بیماری‌های مهم چای

فصل اول مشخصات كلی چای

نام چای در نقاط مختلف جهان

نام چای در سرتاسر جهان از دو واژه چینی به لهجه آمور در شمال چین «تای» و به لهجه كانتون در جنوب چین «چا» گرفته شده است كه به زبان‌های لاتین، فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، هلندی، سوئدی، نروژی و اسلواكی به «تای» به فرانسه LE THE و به زبان‌های روسی، تركی، عربی، هندی، ژاپنی و پرتغالی به «چا» TCHA و به زبان فارسی به نام «چای» آمده است.

چای از نظر گیاه‌شناسی:

چای درختچه‌ای است همیشه سبز و بدون خزان از نوع Camellia و از دو جنس اصلی Dssomica و Sinensis و از تیره Theacea (چایسانان) نوع چینی و هند و چینی آن دارای برگ‌های سبز تیره ضخیم و بیضوی شكل و دندانه‌دار و به درازای 5-3 سانتیمتر و نوع آسامی دارای برگ‌های پهن‌تر و طویل‌تر بیضوی دندانه‌دار و لطیف‌تر به درازای 12-8 سانتیمتر با دمبرگی كوتاه و رگبرگ اصلی بسیار برجسته و گل‌های آن سفید مانند گل كاملیا دارای 5 كاسبرگ و12-5 گلبرگ پرچم‌های آن‌ آزاد در چند ردیف و تخمدان آن سه حجره‌ای كه داخل هر حجره یكدانه میوه كه در ابتدا خاكستری و پس از رسیدن دانه‌های روغندار آن بلوطی رنگ می‌گردد، بی‌شباهت به فندق نیست، ولی پوست آن نازكتر است.

دارای شاخه‌های پراكنده كه در انواع چینی و هندوچینی ساقه‌های باریك و كوتاه و در انواع آسامی ساقه‌ها ضخیم‌تر و بلندترند، ریشه این گیاه در عمق زمین بطور افقی و عمودی گاهی تا بیش از یك متر و نیم دیده شده است. نوع دیگری از چای به نام چای پاراگوئه‌یی در كشور پاراگوئه در آمریكای جنوبی مرسوم است كه چای و ارزش غذایی آن نسبت به گونه‌های بالا متفاوت است و از درختی صحرایی كه از برگ‌های آن به نام ماته یا برگ راج تهیه می‌شود.

چای و ارزش غذای آن

قدیمی‌ترین نوشیدنی‌های رایج در جهان، قهوه، كاكائو و چای بوده است كه این هر سه خاصیت تخدیری دارند، اما چای در بدن انسان اثرات متفاوتی بر جای می‌گذارد كه دارای خاصیت ویژه‌ای است.

این نوشابه نسبت به دو نوشابه فوق آرام‌بخش‌تر و مفرح‌تر است و اگر در زمان‌های پیش برگ و گل و ریشه آن تا اواخر قرن هشتم برای مصارف دارویی از قبیل رفع ناراحتی‌های گوارشی، بدی هضم غذا، رفع خستگی، بیماری‌های كلیوی و غیره استفاده می‌شده است، اكنون دم‌كرده برگ‌های آن در حالت‌های متفاوت با «برگ‌های تازه یا برگ‌هایذ پلاس شده و نیمه تخمیری و یكبار خشك شده به نام چای اولنگ و یا برگ كم پلاس و قبل از تخمیر خشك شده به نام چای سبز و بالاخره چای سیاه معمولی، معروف‌ترین آنها كه پس از پلاس كردن و مالش دادن و خشك كردن» مصرف می‌شود.

تركیبات شیمیایی چای

چای دارای ویتامین‌های متعددی است كه جزو ویتامین‌های گروه B می‌باشد. این ویتامین‌ها عبارتند از: تیامین، دیبوفلاوین، اسید نیكوتینیك و اسید پانتوتنیك.

برگ تازه چای به مقدار فراوان ویتامین C دارد، اما این ماده در طول فرآیند چایسازی از میان می‌رود و شاید مزیت چای سبز و چای اولنگ در هر چه بیشتر دارا بودن این ماده می‌باشد. ویتامین P كه بر طبق مطالعات دانشمندان روسی اثری در مویرگ‌های انسان دارد كه در چای موجود است، اما ویتامین‌های چای دم‌كرده اهمیت زیادی در جیره غذایی یك فرد متوسط است.

خاكستر چای اثر قلیایی قوی دارد و شامل 50 درصد كربنات پتاس كه بیشتر آن در چای دم‌كرده داخل می‌شود. مقدار كربنات پتاسیمی كه به شكل اسید دو پتاس در یك فنجان چای موجود است، قدری كمتر از 32 میلی‌گرم است.

پلی‌فنل‌ها در برگ تازه چای وجود دارند، ولی از تانن‌های حقیقی نیستند. سه تركیب فرار در چای ناشناخته شده كه بخشی از عطر چای را بوجود آنها نسبت می‌دهند. تركیبات مذكور عبارتند از: فنیل اتیلیك، ستیرونلول و هگزونل. همچنین قسمت عمده مواد فرار چای به طور قابل ملاحظه‌ای از مقدار روغن‌های فرار آن كاسته می‌شود، ولی مزه چای یا طعم آن كه مورد توجه نوشندگان است و از عطرش متمایز است، از پلی‌فنل‌هاست. پلی‌فنل‌ها در برگ چای موجب پررنگی چای دم‌كرده می‌گردند، نسبت پلی‌فنل در چای سبز و چای سیاه مساوی‌ است، ولی در چای سبز این مواد به صورت اولیه خود وجود دارد و محرك بودن چای سبز نیز به همین دلیل است و كافئین نیز در چای سبز آسان‌تر از چای سیاه استخراج می‌شود.

برگ خشك چای دارای 5 درصد ازت، 5/2 درصد كربنات پتاس و 8/0 درصد اسیدفسفریك است. همچنان كه قبلاً ذكر شد، تانن‌ها شناخته شده در چای تانن‌های حقیقی نیستند، بلكه در حقیقت عبارت است از پلی‌فنل‌های مشتق از پلی‌فنل‌های برگ سبز می‌باشند كه اكسیده و پلیمریزه شده‌اند كه قبلاً‌ به آنها تی‌فلاوین Tea Flavins و تی‌روبی‌جین Tea rubigins می‌گویند، ولی ماده اصلی تخدیری چای تئین یا كافئین است.

چای در پزشكی

چای نوشیدنی آرام‌بخشی است و وجود كافئین و سایر پلی‌فنل‌ها در آن به مصارف پزشكی رسیده و از آن به عنوان دارو استفاده می‌شود، به گونه‌ای كه عمل آن در دستگاه بدن در دستور داروسازی بریتانیا چاپ 1949 به شرح زیر آمده است:

  1. نوشابه چای می‌تواند حالت اسیدی بدن را تقلیل داده و گرایش به بیماری نقرس را كم كند و در ناراحتی‌های گوارشی، بدی هضم غذا و بیماری‌های كلیوی و رفع خستگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. چای اثر قابض كنندگی دارد و گاهگاهی در اسهال تجویز می‌شود.
  3. نوشیدن چای و وجود كافئین در آن رگ‌های كلیوی را متسع كرده و باعث جریان سریع خون در درون كلیه‌ها می‌شود.
  4. نوشیدن چای در سلسله اعصاب تولید بیخوابی كرده و بر فعالیت‌های دماغی می‌افزاید و خستگی فكری را برطرف می‌كند و اجزای كار عضلانی را آسان‌تر می‌كند.
  5. كافئین موجود در چای مراكز تنفسی را تحریك نموده، بر سرعت تنفس و گاهی عمق آن می‌افزاید و عمل فشار خون را طبیعی نگه می‌دارد، ولی مصرف زیاد آن عوارضی مانند سردرد، لرزش‌های عصبی و كرخ شدن دارد و یا ایجاد یبوست‌های مقاوم می‌گردد.
  6. از نقاله دم‌كرده چای می‌توان برای شستشوی چشم (كولید قابض) استفاده كرد. با وجود بر این چای كمتر به مصرف درمانی می‌رسد و بیشتر آن را برای نوشیدن و رفع خستگی بكار می‌گیرند.

 فایل ورد 103 صفحه

قیمت فایل فقط 17,600 تومان

خرید

برچسب ها : چای , ترکیبات شیمیایی چای , مناطق چایخیز جهان , خشک کردن چای , آفات و بیماری‌های مهم چای

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر