امروز: پنجشنبه 14 فروردین 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود فایل قارچ های خوراکی

دانلود فایل قارچ های خوراکی دسته: صنایع غذایی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 1753 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 105

قارچ قارچ خوراکی قارچ سمی قارچ های داروئی قارچ صدفی کشت قارچ آفات قارچ

قیمت فایل فقط 17,600 تومان

خرید

مقدمه

تاریخچه

شناخت قارچ های خوراكی و سمی و داروئی

قارچ های خوراكی

قارچ های سمی

قارچ های داروئی

آشنایی با قارچ های صدفی

قارچ صدفی

انواع قارچ صدفی

1- پلوروتوس استرا توس

2- پلوروتوس فلوریدا P.florid

3- قارچ شاه صدف Eringi

5- ساج کاجو :

6- قارچ صدفی صورتی یا سالمون

7- قارچ صدفی خرمائی

شکل شناسی یا مرفولوژی

اصول تهیه بستر قارچ صدفی

مایه كوبی یا مایه قارچ

روشهای بذر زنی قارچ صدفی پلوروتوس استراتو

روش كشت قارچ صدفی

1-  كیسه ای

2- كشت قارچ به روش سبدی

3- كشت به روش قفسه ای

4- كشت روی تنه درخت

5- روش گسترده روی زمین

خصوصیات سالن كشت قارچ

شرایط استاندارد كارگاههای ساختمانی مخصوص پرورش قارچ :

ضد عفونی سالن كشت قارچ

بخار آب ضد عفونی کننده

مراقبت های ویژه جهت رشد قارچ صدفی

آفات قارچ

1- مگس سرکه

2- آفت نماتد

3- بیماری فوزاریوم

4- تریکودرما

5- مومی

6- کلاهک سیاه

7- بیماری باکتریایی

تعریف سویه یا استرین

آشنایی با انتخاب سویه

تهیه اسپاون قارچ دکمه ای :

تعریف کود کمپوست

آشنایی با مواد ونحوه عمل آوری کود کمپوست

1- مواد اصلی

2- مکمل های غذایی

3- مواد غذایی کنسانتره

4- کودهای ازته

5- املاح معدنی

آشنایی با کمپوست مصنوعی و طبیعی

مزایای کمپوست مصنوعی

سوله تهیه کمپوست

روش های تولید کود کمپوست

تهیه کمپوست

روش های آماده سازی بستر

خاک پوششی بستر سالن های کشت قارچ

ضدعفونی خاک پوششی

مناسب ترین زمان خاک دهی بستر قارچ

مرحله داشت قارچ دکمه ای

اصول هوادهی سالنهای پرورش قارچ

اصول برداشت محصول

بسته بندی

انبار کردن قارچ

درجه بندی قارچ

تبدیل ونگهداری قارچ های خوراکی

بیماری های قارچ های خوراکی

علائم بیماری و رتیسلیوم

کنترل و مبارزه با بیماری ورتیسلیوم

3- بیماری تار عنکبوتی

4- قارچ های هرز کلاه دار

5- بیماری بلاچ تند

6- بیماری حفره دار شدن کلاهک

7- بیماری مومی شدن

8 – تیغه های اشک ریز

9- بیماری باکتریایی

10- بیماری ویروسی

آفات قارچ های خوراکی

منابع علمی

مقدمه

پرورش قارچ خوراكی امروزه اهمیت زیادی كسب كرده و پیشرفت قابل توجهی نموده است . نظر بسیاری از دانشمندان ومحققین به این گیاه شگفت انگیز ، كه فقط از بقایای گیاهی كم ارزش از نظر اقتصادی مثل كاه ، گندم ، كاه جو ، كاه برنج و امثالهم پرورش می یابد جلب شده است

قارچ ، اگر چه از مواد زائد گیاهی تغذیه می كند . كیفیت غذایی قابل توجهی دارد : سرشار از پروتئین و در عین حال بسیار خوش طعم است . بعلاوه دوره كشت آن بسیار كوتاه است و در سال چندین بار می توان به كشت آن مبادرت نمود .

از سال 1970 ، شناخت علمی و عملی بشر از قارچ و نحوه پرورش آن پیشرفت چشمگیری كرده است . بازده تولید قارچ های اهلی شده روز به روز افزایش می یابد و به علاوه انواع جدید قارچ های جدید اهلی شده و پرورش می یابند . قارچ را می توان در سطح كوچك ، در منزل ، به منظور مصرف در خانواده ، و در سطح بزرگتر جمعیت ارائه به بازار و تامین درآمد تولید كرد .


تاریخچه

قارچ به اصطلاح گیاه موضوعات مختلف و شگفت انگیزی را در دوران عمر زمینی طی كرده است تا به امروز هنوز به طور كامل نزد جهانیان شناسایی نشده است .

مردم بد بینی خاصی نسبت به قارچ ها دارند چون شنیده اند كه بعضی از انسانها بر اثر خوردن قارچ مسموم شده اند و جان خود را از دست داده اند .

قارچ های سمی در كنار انواع خوراكی و كیفیت غذایی این گیاه انسان را بر آن داشت كه قارچ خوراكی را خود پرورش دهند .

هزاران سال پیش چینی ها و ژراپنی ها نحوه پرورش چندین نوع قارچ را می دانستند كه از میان آنها شیتاکه معروف است دو قرن قبل از تولد مسیح ، یك پزشك یونانی به نام «نیكاندر» قارچ را در بستری از كود حیوانی و خاكستر كه شاخ و برگ انجیر روی آن را پوشانده بود پرورش داد .

سیصد سال بعد « دیو سكورید» یك پزشك دیگر یونانی روش ساده و عملی برای پرورش قارچ ابداع كرد و سرانجام در قرن 16 یك ایتالیایی به نام سالپین و یك گیاه شناس فرانسوی به نام شارل دولكلوز معروف به كلوسیوس آثاری در مورد پرورش قارچ نوشتند .

كمی دیر تر در حدود دهه 1650 كشاورزان فرانسه كاملاً به طور تصادفی به نحوه پرورش قارچ پی می بردند . آنها متوجه می شوند كه در گوشه جالیزشان جائی كه كودهای اسب قارچ ظاهر شده ولی به علت آن پی نمی بردند ولی در اندیشه تكثیر قارچ افتادند یكی از كشاورزان متوجه می شود كه قارچ كه در جالیزشان است با قارچ های وحشی مراتع تفاوتهایی دارد به این ترتیب كه علاوه بر تفاوت ظاهری این گونه قارچ ها بر خلاف قارچ های مراتع قابلیت تطبیق با شرایط پرورش در باغچه را دارند .

کین تینی در وروسای به پرورش قارچ برای پادشاه خورشید دست می زند چند سال بعد ، تورن فورت به آكادمی سلطنتی علوم نامه ای درباره پرورش قارچ می نویسد ... پرورش قارچ كه همه این نوآوران می شناختند هنوز بعضی علاقه مندان به آن عمل می كنند یك عیب جدی داشت : پرورش قارچ در زمستان بعلت سرما و در تابستان به علت گرما ووجود انگل ها غیر ممكن بود در حدود اواخر قرن هیجدهم عده ای به فكر افتادند كه قارچ را زیر گلخانه پرورش دهند تا فصل تولید را طولانی تر سازند و این قدم جدیدی بود .

یك باغبان فرانسوی به نام «شامبری» به فكر استفاده از معادن متروك جهت پرورش قارچ افتاد . استفاده از معادن چند فایده داشت : ثبات درجه حرارت ، سهولت تنظیم هوا و سهولت تنظیم رطوبت نسبی .

و باز هم دو فرانسوی به نامهای كنستاتین و ماتروشو از انستیتو پاستور هستند كه در این زمینه قدمی پیش بر می دارند ما در پیشرفت تكنولوژی پرورش قارچ را تا حد زیادی مرهون آنها هستیم این دو نفر با بهره گیری از روشهای پاستوریزاسیون اسپور قارچ را وادار به جوانه زدن كردند و میسلیوم به دست آورند از آن هنگام این امكان به وجود آمد كه پر بارترین نژادهای قارچ را به صورتی خالص پرورش داد .

كار این دو محقق باعث شد كه انواع دیگر قارچ ها مورد توجه قرار بگیرند و تلاش برای اهلی كردن قارچ های وحشی آغاز شود ولی اگرچه پس از تحقیقات زیادی در زمینه پرورش قارچ به عمل آمد ، بعلت عدم ارتباط كار محققین با یكدیگر نتیجه تحقیقات به صورتی جامع و مدون در اختیار همگان قرار نگرفت . امروزه وضع به گونه ای دیگر است . 

بیستمین كنگره بین الملی درباره دانش و پرورش قارچ ها در ژوئن 1978 در فرانسه تشكیل شده است كه در آن 600 نفر محقق و تولید كننده از سی كشور جهان شركت داشتند .

در جریان این كنگره ، یك محقق انگلیسی در خطا به خود اظهار كرد كه آرزو دارد ارتباطبین شركت كنندگان بیش از پیش برقرار شود و این بیان توجه پیشگامان پرورش قارچ را كه تا آن هنگام اماكن پرورش قارچ خود را با سیم خاردار و سگ نگهبان حفاظت می كردند تا كسی از راز و رمز كارشان در پرورش قارچ سر در نیاورد برانگیخت .

در پی این اقدامات ، تبادل مفید اطلاعات ونتایج به دست آمده ، بی شك در آینده پرورش انواع قارچ ها ار انحصار معدودی باغبان و قارچ شناس غربی بیرون آمده و در همه جای دنیا گسترش خواهد یافت به این ترتیب آیا مصرف كنندگان قرن بیستم شاهد بحرانی در زمینه پرورش قارچ ، بعلت افزونی تولید خواهد بود و یا بلعكس .

دنیا به شكرانه تولید پیوسته این ماده غذایی با ارزش از گرسنگی نجات خواهد یافت ؟ آینده نشان خواهد داد .

از بیش از دو هزار سال پیش ، كه نیكاندر پزشك ، با روشی بدوی و به كمك شاخ و برگ انجیر قارچ پرورش داد تاكنون چه راه دراز و پر پیچ و خمی پیموده شده است !

شناخت قارچ های خوراكی و سمی و داروئی

قارچ ها سه دسته هستند :

1- خوراكی2- سمی3- داروئی

قارچ های خوراكی

در اكثر كشورهای جهان خوردن قارچ متداول است زیرا نسبت به گوشت قرمز از نظر پروتئین چیزی كم ندارد و از نظر چربی صفر می باشد و با صرفه و اقتصادی نیز می باشد . از مهم ترین قارچ های خوراكی میتوان به قارچ دكمه ای و انواع صدفی آن اشاره كرد این قارچ ها را می توان در مكانهای كوچك هم تولید كرد .

قارچ های سمی

سمی بودن قارچ ها به سه نوع تقسیم شده اند : 1- فالاتوكین2- آموتوكسین3- همولیتیك و آمانیتا لفظ سمی بودن قارچ ها می باشد .

مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ های سمی

الف) قارچ های روی دستگاه گوارش و روی اعصاب اثر كرده و شخص را دچار دل درد و سر درد و تهوع كه مصرف كننده بیمارستانی شده و باید تحت نظر پزشك معالجه شود .

ب) قارچ هایی كه به تنهایی اثرات سوئی نداشته ولی با مكمل های دیگری مثل الكل اثر منفی گذاشته و شخص را به حال احتراز می برد . قارچ های مركب (Coprinus) و موالها (Morchella)

ج) قارچ هایی كه به طور كل سمی بوده ، و به شخص مصرف كننده شوك سریع وارد كرده چه بسا مصرف كننده به بیمارستان هم نرسد .

فالاتوكسین و آموتوكسین سم هایی هستند كه روی دستگاه گوارش اثر می كند ولی كشنده نیستند .

همولیتیك سمی است كه روی گردش خون (گلبولهای قرمز خون را از بین می برد ) و اعصاب و مغز تاثیر سریع دارد و باعث سكته مغزی می شود .

آمانیتا فالوئید و آمانیتا موسکاریکا از این دسته از قارچ های سمی می باشد .

آمانیتا فالوئید Amanita Phalloides

كلاهی بهقطر 7 تا 10 سانتی متر به رنگ سبز زیتونی یا زرد زیتونی وگاه بسیار كم رنگ و نزدیك به سفید دارد . در حالت مرطوب كمی لزج است .گاه لكه های مسطح پوست مانند سفیدی بر پوسته دارد . پوسته آن را می توان مثل پوسته قارچ خوراكی جدا كرد . تیغه ها سفید و نزدیك به هم هستند .

فایل ورد 105 صفحه

قیمت فایل فقط 17,600 تومان

خرید

برچسب ها : قارچ , قارچ خوراکی , قارچ سمی , قارچ های داروئی , قارچ صدفی , کشت قارچ , آفات قارچ

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر