امروز: پنجشنبه 14 فروردین 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect)

پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect) دسته: پاورپوینت
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 232 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 11

دانلود پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect) بررسی اثر كامپتون (Compton effect) پاورپوینت جامع و کامل اثر كامپتون (Compton effect) کاملترین پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect) پکیج پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect) مقاله اثر كامپتون (Compton effect) تحقیق اثر كامپتون (Compton effect)

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

 قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 11 صفحه

اثر كامپتون ( Compton effect ) خلاصة مطالبی كه تا اینجا مطا لعه گردید:
-1 ارائه فرمول تجربی رایدبرگ در مورد سریهای طیفی.
-2 پدیدة تابش جسم سیاه یا پدیدة حفره ای و فرمول پلانك.
-3 ارائــــه نظریـــــه فوتون انشتین به وسیلة اثر فتوالكتریك و لذا استناد نسبت ذره ای بودن به نور و تأیید خاصیت دوگانه موجی- ذره ای برای نوروسایرامواج الکترومغناطیسی.
-4 ارائه نظریه دو بروی در مورد طول موج وابسته به ذره و ارائه نظریه ذره ای- موجی برای ذرات مادی و تأیید آن به وسیله آزمایش تفرق الكترون به وسیلة داویسون و گرمر.
-5 آزمایش دیگری كه تأیید قطعی برای خاصیت ذره ای بودن نور می باشد، اثر كامپتون است که برخورد نور به عنوان ذره با ذرات دیگر مثل الكترون است.
مفهوم فوتون به عنوان یك بستة متمركز انرژی در سال 1923 بوسیلة كامپتون به گونه ای قاطع مورد تأیید قرار گرفت.
در پدیدة كامپتون فرض بر این است كــــه تئوری كوانتم نور را به صورت ذرات ریزی ( بسته های متمركز انرژی ) بـــه نام فوتون در نظر می گیرد. نتیجه آنكه در صورت صحت این موضوع باید برخورد ذرات نوری با ذرات دیگری مثل الكترون مانند برخورد دو ذرة مادی ( مثلاً دو توپ بیلیارد ) باشد. اثر كامپتون ( Compton Effect )
اثر كامپتون آزمایش دیگری است كه تایید قاطعی برای خاصیت ذره ای بودن نور است .
فرض بر این است كه تئوری كوانتم نور را به صورت ذرات ریزی ( بسته های متمركز انرژی ) به نام فوتون در نظر می گیرد نتیجه اینكه در صورت صحت این موضوع باید برخورد ذرات نور با ذرات دیگری مثل الكترون مانند برخورد و ذره مادی ( مثلاً ‌دو توپ بیلیارد ) باشد آزمایشی كه به وسیله کامپتون ترتیب داده شده بود مطابق شکل زیر بود: كامپتون یك دسته پرتو ایكس كه طول موج آن به خوبی مشخص بود را مطابق شكل بر روی یك قطعه گرافیت تابانید و برای زوایای پراكندگی گوناگون، شدت پرتو ایكس پراكنده شده را بر حسب طول موج اندازه گرفت. توزیع شدت پرتوهای x پراكنده شده بر حسب طول موج در زوایای مختلف رسم گردید.
گرچه دسته پرتو فرودی تكفام بوده و طول موج آن می باشد.
نتایج آزمایش كامپتون برای چهار زوایه پراكندگی وجود دو max شدت را برای دو طول موج یكی  برابر طـول موج اصلی پرتو x تابیـده شـده و دیگر طول موج بلندتر نشان می داد، كه به اندازة از پرتو فرودی بزرگتر می باشد. كمیت  موسوم به جابجائی كامپتون است و با زاویه ای كه تحت آن پرتوهای ایكس پراكنده شده دیده می شوند تغییر می كند. طبق نظریات موجی الكترومغناطیسی فیزیك كلاسیك، پرتوفرودی با طول موج تنها میتواند الكترونهای درون قطعه گرافیك رابا فركانس تشدید كند و
آنها نیز با همان فركانس تولید انرژی نمایند (‌شبیه آنتنهای گیرنده و فرستنده رادیویی) و اینكه چرا دو انرژی و دو فركانس وجود دارد، از نظر فیزیك كلاسیك قابل توجیه نبو د.
این موضوع با استفاده ا زخاصیت ذره ای برای نور این گونه توجیه شد:
برخورد فوتون اشعه x با الكترون بصورت زیر است : شرایط پس از برخورد شرایط قبل از برخورد


فوتون ثانویه فوتون اولیه


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect) , بررسی اثر كامپتون (Compton effect) , پاورپوینت جامع و کامل اثر كامپتون (Compton effect) , کاملترین پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect) , پکیج پاورپوینت اثر كامپتون (Compton effect) , مقاله اثر كامپتون (Compton effect) , تحقیق اثر كامپتون (Compton effect)

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر