امروز: شنبه 16 فروردین 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS

پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS دسته: پاورپوینت
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 1866 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 90

دانلود پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS بررسی الکترونیک دیجیتال منطق CMOS پاورپوینت جامع و کامل الکترونیک دیجیتال منطق CMOS کاملترین پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS پکیج پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS مقاله الکترونیک دیجیتال منطق CMOS تحقیق الکترونیک دیجیتال منطق CMOS

قیمت فایل فقط 33,000 تومان

خرید

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

 قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 90 صفحه

الکترونیک دیجیتال منطق CMOS مقدمه منطق CMOS مهمترین خانواده مدرات منطق بشمار میرود. این منطق از اینرو Complementary نامیده میشود که در آن به تعداد مساوی از ترانزیستورهای n-channel و p-channel استفاده شده است که بصورت مکمل هم کار میکنند.
مزیت غیر قابل رقابت آن در توان مصرفی بسیار ناچیز ترانزیستورها در حالت ایستاست. همچنین قابلیت مجتمع سازی بسیار بالا و سرعت زیاد آن باعث شده تا در اغلب وسایلی که از باتری استفاده میکنند نظیر کامپیوترهای قابل حمل و گوشی های تلفن همراه از این تکنولوژی استفاده شود. منطق CMOS یک تابع f(a,b,…x) را میتوان با استفاده دو مدار متمم مطابق شکل مقابل پیاده سازی نمود.
بازای ترکیب مورد نظر ورودی ها فقط یکی از مدارات pull up و یا pull down فعال شده و باعث میشود تا خروجی به منبع تغذیه و یا زمین وصل شود.
در منطق CMOS برای ساختن مدارات pull up از ترانزیستور های نوع p و برای ساختن مدارات pull down از ترانزیستور های نوع n استفاده میشود.

معکوس کننده CMOS گیت های پایه پیاده سازی تابع معکوس کننده CMOS یک معکوس کننده CMOS از یک ترانزیستور افزایشی NMOS و یک ترانزیستور افزایشی PMOS تشکیل میشود.
بازای ورودی VIN=0 ترانزیستور n قطع بوده و ترانزیستور p در ناحیه خطی است. لذا خروجی در منطق یک قرار گرفته و برابر است با VDD
بازای ورودی VIN=VDD ترانزیستور n در ناحیه خطی قرار گرفته و ترانزیستور p قطع است. لذا خروجی صفر است.
در هر دو حالت جریانی که از منبع کشیده میشود بسیار ناچیز و در حد جریان نشتی ناحیه قطع ترانزیستور است از اینرو توان مصرفی این گیت بسیار کم است.
اندازه هر ترانزیستور 1/10 ترانزیستور دو قطبی و 1/500 اندازه مقاومت است لذا امکان مجتمع سازی این وسیله بسیار زیاد است.
تاخیر گیت های CMOS امروزی در حد یپکوثانیه است.
تنها نقطه ضعف آنها تغذیه مدارات بیرونی است که از این لحاظ تکنولوژی دوقطبی هنوز بر CMOS برتری دارد. مشخصه انتقال ولتاژ وقتی ورودی مدار مقابل کمتراز Vt باشد ترانزیستور n قطع بوده و ترانزیستورp در ناحیه خطی خود عمل خواهد نمود. درنتیجه
VOH=VDD
با افزایش ورودی ترانزیستور n در ناحیه اشباع و ترانزیستور p در ناحیه خطی قرار میگیرد.
شرط اشباع ترانزیستور n برابر است با:
اگر این شرط برقرار باشد جریانی که از منبع کشیده میشود برابر با جریان اشباع ترانزیستور nخواهد شد:


مشخصه انتقال ولتاژ ولتاژ خروجی از رابطه زیر بدست می آید که در آن VDSPO ولتاژی منفی است.


بنابراین:

از آنجائیکه مقدار Vout از قبل معلوم نیست بعد از بدست آمدن آن باید شرایط اشباع ترانزیستور n و خطی بودن ترانزیستورp دوباره چک شود.
مشخصه انتقال ولتاژ با افزایش ولتاژ ورودی VIN ترانزیستور p نیز اشباع میشود. شرط اشباع هر دو ترانزیستور عبارت است از:

با اشباع هر دو ترانزیستور تعیین منحنی مشخصه انتقال بدون دانستن پارامترهای مدولاسیون کانال امکانپذیر نیست. یک راه ممکن درونیابی بین دو ناحیه مجاور منحنی مشخصه است. مشخصه انتقال ولتاژ با قرار گرفتن ترانزیستور n در ناحیه خطی و p در ناحیه اشباع جریان منبع برابر با جریان ترانزیستور p خواهد بود و خروجی برابر با VDS ترانزیستور n خواهد شد.
شرط اشباع ترانزیستور p و خطی بودن ترانزیستور n برابر است با:
تحت این شرایط داریم: مشخصه انتقال ولتاژ با نزدیک شدن ورودی به VDD ترانزیستور p قطع خواهد شد.

در این حالت جریان منبع صفر شده و خروجی نیز برابر صفر میشود.
ملاحظه میشود که میزان نوسان خروجی برابر با ولتاژ VDD خواهد شد. این خاصیت عملکرد rail-to-rail گیت CMOS نامیده میشود که ویژگی مهمی برای آن بشمار میرود. خلاصه منحنی مشخصه مثال تاخیر انتشار برای تخمین تاخیر انتشار گیت معکوس کننده مقابل فرض میشود که تغییر در ورودی بصورت پله ای باشد.
برای محاسبه t PHL فرض کنید که در لحظه t=0 ورودی از صفر به VDD تغییر کند. ترانزیستور n در لحظه t=0+ اشباع بوده و تا رسیدن خروجی به VDD-VT در اینحالت باقی میماند. در این زمان یک جریان ثابت از ترانزیستور n عبور خواهد نمود.


این ترانزیستور با رسیدن خروجی به مقدار
خطی میشود.


وقتی خروجی از VDD-VT کمتر میشود ترانزیستور n وارد ناحیه خطی خود میشود.
در این ناحیه میتوان ترانزیستور را با مقاومتی مدل نمود ...


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

قیمت فایل فقط 33,000 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS , بررسی الکترونیک دیجیتال منطق CMOS , پاورپوینت جامع و کامل الکترونیک دیجیتال منطق CMOS , کاملترین پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS , پکیج پاورپوینت الکترونیک دیجیتال منطق CMOS , مقاله الکترونیک دیجیتال منطق CMOS , تحقیق الکترونیک دیجیتال منطق CMOS

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر