امروز: پنجشنبه 3 بهمن 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق تاریخچه حجاب

دانلود تحقیق تاریخچه حجاب دسته: تاریخ و ادبیات
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 31 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 26

آیا در میان ملل دیگر قبل از اسلام حجاب بوده است ، وضع حجاب در جاهلیت عرب ، حجاب در قوم یهود ، حجاب در ایران باستان ، حجاب در هند

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

  • آیا در میان ملل دیگر قبل از اسلام حجاب بوده است
  • وضع حجاب در جاهلیت عرب
  • حجاب در قوم یهود
  • حجاب در ایران باستان
  • حجاب در هند

تاریخچه حجاب

اطلاع من از جنبه تاریخی کامل نیست. اطلاع تاریخی ما ‌آنگاه کامل است که بتوانیم درباره همه مللی که قبل از اسلام بوده اند، اظهار  نظر کنیم. قدر مسلم این است که قبل از اسلام در میان بعضی ملل حجاب وجود داشته است.

تا آنجا که من در کتابهای مربوطه خوانده ام در ایران باستان و در میان قوم یهود و احتمالاً در هند حجاب وجود داشته و از آنچه در قانون اسلام آمده سخت تر بوده است، اما در جاهلیت عرب حجاب وجود نداشته است و به وسیله اسلام در عرب پیدا شده است.

ویل دورانت در صفحه 30 جلد 12 تاریخ تمدن (ترجمه فارسی) راجع به قوم یهود و قانون تلمود می نویسد :

« اگر زنی به نقض قانون یهود می پرداخت چنانکه مثلاً‌بی آنکه چیزی بر سر داشت به میان  مردم می رفت و یا در شارع عام نخ می رشت یا با هر سنخی از مردان درد دل می کرد یا صدایش آنقدر بلند بود که چون  در خانه اش تکلم می نمود همسایگانش می توانستند سخنان او را بشنوند، در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد.»

علیهذا حجابی که در قوم یهود معمول بوده است از حجاب اسلامی، چنانکه بعداً شرح خواهیم داد ـ بسی سخت تر و مشکل تر بوده است.

در جلد اول تاریخ  تمدن صفحه 552 راجع به ایرانیان قدیم می گوید :

«‌ در زمان زردشت زنان منزلتی عالی داشتند، با کمال آزادی و با روی گشاده در میان مردم آمد و شد می کردند ... »

آنگاه چنین می گوید :

« پس از داریوش مقام زن مخصوصاً در طبقه ثروتمندان تنزل پیدا کرد. زنان فقیر چون برای کار کردن  ناچار از آمد و شد در میان مردم بودند ‌آزادی خود را حفظ کردند ولی در مورد زنان دیگر گوشه نشینی زمان حیض که برایشان واجب بود رفته رفته امتداد پیدا کرد و سراسر زندگی اجتماعی شان را فراگرفت. و این امر خود مبنای پرده پوشی در میان مسلمانان به شمار می رود. زنان طبقات بالای اجتماع جرات آن را نداشتند که جز در تخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند و هرگز به ‌آنان اجازه داده نمی شد که آشکارا با  مردان آمیزش کنند. زنان شوهردار حق نداشتند هیچ مردی را ولو پدر یا برادرشان باشد ببینند. در نقشهایی که از ایران باستان بر جای مانده هیچ صورت زن دیده نمی شود و نامی از ایشان به نظر نمی رسد ... »

چنانکه ملاحظه می فرمایید حجاب سخت و شدیدی در ایران باستان حکمفرما بوده، حتی پدران و برادران نسبت به زن شوهردار نامحرم شمرده می شده اند.

به عقیده ویل دورانت مقررات شدیدی که طبق رسوم و آئین کهن مجوسی درباره زن حائض اجرا می شده که در اتاقی محبوس بوده، همه از او در مدت عادت زنانگی دوری می جسته اند و از معاشرت با او پرهیز داشته اند، سبب اصلی پیدا شدن حجاب در ایران باستان بوده است. در میان یهودیان نیز چنین مقرراتی درباره زن حائض اجرا می شده است.

اما اینکه می گوید : « و این امر خود مبنای پرده پوشی در میان مسلمانان به شمار می رود» منظورش چیست؟

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

برچسب ها : تاریخچه حجاب , وضع حجاب در جاهلیت عرب , حجاب در قوم یهود , حجاب در ایران باستان , حجاب در هند

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر